Šimon Bělík dvakrát bronzový na World Cadet Challenge

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Šimon Bělík získal na celosvětově nejprestižnějším kadetském turnaji World Cadet Challenge 2019 dvě bronzové medaile. Na turnaj se kvalifikuje pouze 32 hráčů a hráček, vždy čtyři z každého kontinentu ( Asie, Evropa, Latinská Amerika, Severní Amerika, Afrika a Oceánie ) a dále z pořadatelské země ( letos silné Polsko ) a týmu světových nadějí Hopes Team, přičemž v žádném týmu ( vyjma Severní Ameriky ) nesmí být dva hráči ze stejné země.

Kvalifikoval se jako první ostravský hráč od r. 2003, kdy turnaj World Cadet Challenge započal ( o jeho kvalitě a prestiži svědčí, že jeho prvním vítězem byl tehdy Číňan Zhang Jike, pozdější dvojnásobný Mistr světa a Olympijský vítěz v singlu, stále nejpopulárnější hráč v Číně ), na tento turnaj jako zástupce Evropy a prakticky v něm prodloužil svojikadetskou dobu bronzovou„. Po zisku bronzové medaile na MEJ 2018 v singlu, bronzové medaile na nedávném TOP-10 Evropy v singlu, přidal i dvě bronzové medaile na World Cadet Challenge 2019.

Nejprve získal bronzovou medaili v soutěži družstev, kde byl vybrán do kvarteta týmu Evropy, když je v semifinále porazil nejvýše nasazený tým Asie, který nakonec získal zlatou medaili. Tým Evropy reprezentoval Belgičan Laffineur, Rumun Movileanu, Čech Šimon Bělík z TTC Ostrava 2016 a ruský obranář Izumrudov, pod vedením belgického kouče.

Poté získal druhou bronzovou medaili ve čtyřhře, ve které mu byl spoluhráčem Rus Denis Izumrudov. Pro tento evropský pár platilo prakticky to samé, co je potkalo v soutěži družstev. V semifinále narazili na nejvýše nasazený pár Matsushima ( JPN ), Shams ( IRI ), kteří nakonec rovněž získali zlatou medaili.

V mixu, který se netradičně hraje pouze na dva vítězné sety, se singapurskou spoluhráčkou nejprve vyhráli úvodní těžký zápas s Američanem a Indkou, která má na obou stranách pálky „materiálové“ potahy, poté výrazně lehčím způsobem s Mexičanem  a Američankou a živili jsme naději na medaili v mixu, neboť singapurská spoluhráčka Šimona hrála oba zápasy výborně, což je základ v mixu. Bohužel následující den, ve čtvrtfinále, nastupovala cca půl hodiny po svém nešťastně prohraném utkání v osmifinále singlu ( 3:4 ) a byla to „úplně jiná“ hráčka, než předchozí den. Prakticky nedala vůbec nic a neuvěřitelně chybovala. Soupeři, Polák s Chorvatkou, tak velice lehce postoupili dále, nakonec získali stříbrnou medaili. Škoda, že klíčový čtvrtfinálový zápas byl na programu tak krátce po jejím prohraném utkání, evidentně se z té porážky „neoklepala“.

Největší zklamání zažil Šimon v singlu. Potkala ho neuvěřitelná smůla, když mu byl nalosován do skupiny Korejec, který byl pouze na dvou kadetských turnajích, na Mistrovství Asie byl však bronzový, a proto nefiguroval mezi vysoko nasazenými hráči. O jeho kvalitách však trenéři Asie evidentně věděli, neboť i v soutěži týmů jej postavili jako asijskou jedničku např. i do semifinále proti Evropě a on je nezklamal. Vzhledem k tomu, že v červenci na mužském turnaji Korea Open podlehl dospělému Chorvatovi Gacinovi jen těsně 3:4, 9:11 v sedmém setu, tak bylo jasné, že má neuvěřitelnou kvalitu, navíc se v průběhu týdne „prořekl“, že mu je již 16 let, takže je možná i o rok starší, než by měl mezi kadety být. Faktem je, že již před dvěma lety, v r. 2017 byl ve finále kadetů na Croatia Open a poté na dva roky „zmizel“ ze světové scény. Nakonec získal stříbrnou medaili, když ho ve strhujícím finále porazil Rumun Movileanu, když otočil stav 0:3 na sety, kdy Korejec trochu polevil, na 4:3 ve svůj prospěch, 11:9 v posledním setu, oplatil mu tak porážku ze semifinále týmů a stal se tak letos zaslouženým králem kadetů, když dokázal vyhrát ME, TOP 10 Evropy a nakonec i World Cadet Challenge.

Před samotným turnajem absolvovali Evropané tréninkový kemp v polském Gdaňsku ( 19.-22.10.2019 ), společně s Hopes Teamem a Poláky, poté se již přesunuli do nedalekého Wladyslawowa, kde se letošní World Cadet Challenge ( 23.-31.10.2019 ) uskutečnil. Na programu byl rovněž nejprve tréninkový kemp ( 23.-25.10.2019 ), poté dvoudenní soutěž družstev ( 26.-27.10. ) a po dni volna ( tzv. kulturním dni 28.10.2019 spojený s exkurzí v Gdaňsku vč. návštěvy největšího křesťanského kostela na světě ) se pokračovalo v jednotlivcích ( 29.-31.10. ) v singlu, deblu ( dva debly vždy z jednoho týmu, Evropané tedy spolu ) a v mixu, kde si naopak hráči i hráčky losují spoluhráče z jiných týmů a „pavouk“ se rovnou losuje, bez jakéhokoliv nasazení. Tady tedy hodně záleží, koho si hráč vylosuje. Každopádně celý trénink před samotným turnajem, navíc se špičkovými hráči všech kontinentů je výborným vkladem pro Šimona do budoucna.

Skvělé vztahy s ostatními hráči, vč. jiných z jiných kontinentů, rovněž tak i s jejich trenéry je dalším velkým přínosem této akce, při které se Šimon důstojně rozloučil se svojí „kadetskou kariérou“. Nyní již bude následující tři roky pokračovat v juniorské kategorii, vzhledem k loňským změnám v systému světového žebříčku mezi nimi začíná prakticky od nuly, což kdysi jeho předchůdci neměli, on se s tím však určitě časem vyrovná.

Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.